Tradycyjne finanse kontra świat bitcoina

Człowiek od zarania dziejów próbował omijać ograniczenia. Jednym z najnowszych sposobów jest bitcoin. Na dzień dzisiejszy trudno szukać osoby, która by o nim nie słyszała. Jak na bitcoina reagują instytucje finansowe? Czy bitcoin może stać się alternatywą dla systemu finansowego? O tym w dzisiejszym artykule!

Bitcoin. Jak to się zaczęło?

Bitcoin powstał jako odpowiedź anonimowego Satoshiego Nakamoto na politykę rządów i banków. Doprowadziła ona do globalnego kryzysu w roku 2008 i upadku wielu gałęzi gospodarki. Na początku nikt nie traktował bitcoina powąznie. Jak każda rewolucja powoli zyskiwał na popularności. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że jest istotną częścią rynku finansowego.

Bitcoin i jego połączenie z gotówką

Bitcoin był stworzony jako alternatywa dla walut narodowych. Mimo tego, od początku było wiadomo, że będą istnieć punkty styku pomiędzy kryptowalutami a walutami FIAT. Antypatia ortodoksyjnej części użytkowników bitcoina do systemu finansowego nie pozwala im zrezygnować z jego użyteczności. Dlatego od samego początku powstają rozwiązania umożliwiające wymianę pomiędzy tymi alternatywnymi sektorami.

wall-street-centrum-finansowe-świata

Intuicyjny wybór – kantor kryptowalut

Myślisz o wymianie pomiędzy FIAT? Pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci do głowy jest na pewno kantor. Kantory kryptowalut umożliwiają szybką i bezpieczną wymianę pomiędzy bitcoinem i walutami narodowymi. Posiadają jednak z góry narzucony kurs, który należy zaakceptować w celu dokonania wymiany.

Giełda kryptowalut – rozwiązanie dla traderów

Alternatywą względem kantorów bitcoin są giełdy kryptowalutowe. Umożliwiają one wymianę bitcoinów z setkami innych użytkowników. Dużą zaletą giełd jest możliwość ustalenia własnego kursu wymiany. Dochodzi do niej zawsze, kiedy na daną ofertę zakupu lub sprzedaży znajdzie się chętny. Giełdy bitcoin uchodzą za rozwiązania dla zaawansowanych Użytkowników, chociaż z roku na rok zyskują na swojej prostocie. Co więcej, giełdy kryptowalut obecnie idą w kierunku rozbudowanych systemów finansowych. Niektóre z nich posiadają w ofercie portfele walut narodowych oraz możliwość wypłaty w bankomatach. 

Sposób na anonimowy bitcoin – local bitcoins i bitomaty

Giełdy umożliwiają wypłatę w tradycyjnym bankomacie. Istnieją również tzw. bitomaty. Są to z reguły zmodyfikowane bankomaty. Służą do zakupu i sprzedaży kryptowalut w sposób anonimowy. Ich działanie jest podobne do funkcjonowania kantoru. Różnica polega jednak na tym, że w obrocie jest wyłącznie gotówka. Bitomaty zlokalizowane są najczęściej w galeriach handlowych, lotniskach i na dworcach. Ze względu na brak weryfikacji źródła pochodzenia środków bitomaty są stopniowo zwalczane przez organy nadzoru. 

Alternatywnym sposobem, na anonimowy zakup bitcoina są portale typu local bitcoins. Umożliwiają one łączenie się sprzedawców i kupujących w realnym świecie. Do transakcji tego typu dochodzi najczęściej w kawiarniach. Strony rozstają się po przesłaniu bitcoinów na wskazany przez stronę kupującą adres bitcoin.

Czy bitcoin kiedyś stanie się alternatywą dla walut narodowych?

Ostatnie 12 lat pokazało, że bitcoin potrafi się wpasować w istniejący porządek finansowy. Powstaje coraz więcej narzędzi, umożliwiających płynne przechodzenie między kryptowalutami, a walutami narodowymi. Lobby banków nie pozwoli jednak na zdominowanie rynku rozliczeniowego na korzyść bitcoina. Obecnie trwają prace, których celem jest wprowadzenie kryptowalut narodowych. Przyszłość pokaże jak względem tego zachowa się bitcoin.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *