bitcoin-value

Kurs bitcoina – poziomy historyczne

W ostatnich dekadach próżno szukać równie opłacalnej inwestycji jak bitcoin. Od początku swojego istnienia zyskał on miliony procent na wartości. Bitcoin stworzył zupełnie nową gałąź rynku finansowego. Jak zmieniał się jego kurs na przestrzeni lat? Czy można z tego wnioskować dalsze wzrosty? O tym w dzisiejszym artykule!

Początki historii bitcoina

Kurs bitcoina jest ustalany arbitralnie przez każdy rynek. W pierwszych 5 latach istnienia bitcoin nie było zbyt wielu giełd kryptowalut, a te które istniały zostały okradzione w efekcie czego upadły nie pozostawiając po sobie danych historycznych dotyczących kursu. Istnieją zapiski historyczne, wspomnienia Użytkowników sieci bitcoin o specyficznych, pierwszych transakcjach. Najpopularniejszą z nich jest ta, o zakupie pizzy za dziesięć tysięcy bitcoinów w roku 2010. w dniu dzisiejszym taka pizza byłaby warta ponad sto milionów dolarów.

Jak ustalić kurs bitcoina?

Kurs bitcoina jest arbitralny dla każdego rynku. Każda platforma wymiany posiada swój unikalny kurs. Zależy on między innymi od entuzjazmu na rynku lokalnym, szybkości działania platformy oraz głębokości rynku. Ciężko jest ustalić kurs uniwersalny. Istnieją platformy, które agregują dane z najwięksych rynków umożliwiając śledzenie tendencji rynkowych. Nie powinny one jednak być brane pod uwagę dosłownie.

Zmiany kursu bitcoina w latach 2013-2016

Na początku roku 2013 powstały giełdy, które są z nami do dzisiaj. Umożliwia to analizę ich wykresów wstecz aż do momentu powstania. Co istotne, wraz z rozwojem rynku dane są coraz bardziej uśrednione, ponieważ pojawiało się coraz więcej giełd kryptowalut, kantorów i innych rynków. 

  • W roku 2013 bitcoin wzrastał na wartości od kwoty 65 dolarów do kwoty 1150 USD
  • Rok 2014 charakteryzował się  wahaniem kursu między kwotą 400 a 950 dolarów za bitcoina
  • W roku 2015 bitcoin tracił na wartości do poziomu 160 dolarów, by zakończyć rok wzrostami do kwoty zbliżonej do pięćciuset dolarów
  • Rok 2016 był rokiem wzrostów. Po początkowej korekcie do poziomu 350 dolarów kurs poszybował na koniec roku do kwoty bliskiej 1000 dolarów
bitcoin-value

Co wydarzyło się po roku 2016?

Po halvingu w roku 2016 cała społeczność liczyła na powtórkę gigantycznych wzrostów. Społeczność sprawiała wrażenie dojrzałej. Kto mógł spodziewać się tego co nadejdzie w kolejnych latach?

  • W roku 2017 mieliśmy najbardziej spektakularny wzrost. Przez większość roku bitcoin trzymał wartość około tysiąca dolarów, aby pod koniec grudnia osiągnąć obecnie niepobite 
  • Rok 2018 był tragiczny. Po fali wzrostów w drugiej połowie 2017 roku kurs spadł w okolice 3200 dolarów, a przez większość roku dominował trend boczny
  • W roku 2019 nastąpiło lekkie odreagowanie po spadkach. Kurs bitcoina oscylował od 3500 dolarów w szczytowym momencie dając blisko 300% zysku, zatrzymując się na pułapie 11300 dolarów. Przez większość roku dominował jednak trend boczny z wyczekiwaniem na halving w roku 2020.

Kurs bitcoina a halving

Jak do tej pory mieliśmy okazję obserwować sytuację po trzech halvingach. W przeciągu roku po każdym z nich następowała fala optymizmu, która kończyła się “szarżą byków”. Ostatni halving miał miejsce niedawno, w kwietniu 2020 roku. Zainteresowanie bitcoinem cały czas wzrasta, a ograniczona podaż może zwiastować wzrost jego wartości w przyszłości.

Czym jest ATH?

ATH to z angielskiego All Time High. Oznacza to nic innego jak szczytowy kurs danego aktywa. W przypadku bitcoina najwyższy kurs jak do tej pory zanotowaliśmy 17 grudnia 2017 roku. Uśredniony kurs wyniósł wówczas 20.089,00 USD. Należy pamiętać, że jest to wartość uśredniona, istniały rynki na których osiągnął on nawet 25 000 dolarów.

Kurs bitcoina, a sytuacja lokalna

Bitcoin coraz mocniej zaczyna zaznaczać swoją pozycję jako aktywo alternatywne. Do niedawna, w chwilach niepewności ludzie uciekali w kierunku złota. Obecnie bitcoin przejął jego rolę za sprawą łatwej zbywalności. W przypadkach niepewności rynkowej ludzie uciekają od aktywów tradycyjnych, co przekłada się na ruch na lokalnych rynkach. Miało to miejsce m.in. podczas kryzysu w Grecji, na Cyprze, oraz aneksji Krymu przez Rosję. Ceny bitcoina były wówczas lokalnie od 5-10% wyższe od kursu uśrednionego poprzez popyt większy od podaży.

Kiedy nowe ATH?

Ostatni Halving miał miejsce w kwietniu 2020 roku. Spowodował on spadek ilości wydobycia bitcoinów o połowę. Obecne wydobycie sięga 6.25 bitcoina na blok. Oznacza to, że znacząco spadła podaż bitcoinów na rynek. Z prawa ekonomii wynika, że gdy spada podaż, a rośnie popyt wzrasta też cena. Pytanie jaką społeczność tym razem zbierze bitcoin i ile będzie ona w stanie za niego najwięcej zapłacić

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *