Na co komu kryptowaluty narodowe?

Rozpędzająca się cyfryzacja sprawia, że w dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez SMART technologii. 98% obecnie produkowanych urządzeń posiada możliwość połączenia z internetem. Rola gotówki jest marginalizowana. Ludzie oddali wolność za wygodę płatności kartą lub smartfonem. Czy to wszystko prowadzi do upadku pienia∂za drukowanego?

Obecny kształt systemu finansowgo

Obecnie system finansowy tworzą dwa elementy:

  • obrót gotówkowy 
  • Obrót bezgotówkowy

Ten pierwszy traci coraz bardziej na znaczeniu. Poprzez wprowadzanie restrykcji dotyczących transakcji gotówkowych niemożliwy jest dzisiaj chociażby zakup samochodu za gotówkę. W Hiszpani, każda transakcja na kwotę powyżej 2.500 euro musi być realizowana przelewem bankowym. 

Alternatywą względem płatności gotówkowych jest sektor płatności elektronicznych. Jego dużą wadą względem użytkowników jest pełna kontrola nad przepływami finansowymi. Sprzedając anonimowość, którą od lat dawała nam gotówka zyskaliśmy wygody kart płątniczych i przelewów natychmiastowych. Przyszłość pokaże do czego to prowadzi.

centrum-finansowe-times-square-nowy-jork

Zamknięty system finansowy – wycofanie gotówki

Obecna polityka rządów i banków prowadzi do likwidacji pieniądza w formie gotówki. Jego produkcja oraz dystrybucja wiąże się z ogromnymi kosztami. Tak jak zanzaczono powyżej, pieniądz gotówkowy uniemożliwia również kontrolę jego przepływów. Co istotne, stanowi wyłącznie niewielki promil pieniądza w obiegu. W przypadku chęci wypłaty całej gotówki z bankomatów doszłoby do kryzysu takiego jak na Cyprze w roku 2013. Wycofanie obrotu gotówkowego spowoduje powstanie zamkniętego systemu finansowego, co przełoży się na wzrost kontroli rządu nad obywatelami.

Kryptowaluta narodowa sposobem na ściąganie podatków?

Oparcie całego systemu finansowego na kryptowalutach umożliwiłoby stuprocentową ściągalność podatków. Obywatele, użytkownicy sieci mieli by automatycznie pobierane podatki. Z pewnością uszczelniłoby to dziurawy dziś system podatkowy, co wpłynęłoby bezpośrednio na wzrost przychodów państwa. 

Sposób na nowy start

Od zarania dziejów polityka większości banków jest niezmienna. Emitują one na potęgę pieniądz, który traci systematycznie na wartości. Tworzy to konieczność przeprowadzenia reformy i denominacji pieniądza. Wprowadzenie nowej, opartej o blockchain waluty narodowej jest kuszącą propozycją. Dotyczy to głównie gospodarek takich jak Grecja, Hiszpania czy Wenezuela. Pozwoliłoby to wykorzystać opisane wyżej “benefity” oraz uzyskać jeszcze większy poziom władzy nad obywatelami. 

Władza deprawuje, a władza abolutna?..

Opisane wyżej cechy potencjalnej przyszłej waluty narodowej mogą przerażać. Oczywiście, będzie ona przedstawiana w superlatywach. Jednak prawda jest smutna. Wprowadzenie kryptowalut narodowych spowoduje jeszcze wyższy poziom kontroli społeczeństwa. Jedyna nadzieja w systemach takich jak bitcoin, które dzisiaj są alternatywą dla walut narodowych, a w przyszłości będą dla kryptowalut fiducjarnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *