Jak zarabiać na kryptowalutach?

Rynek kryptowalut kusi wielu inwestorów. Dotyczy to głównie młodszej części społeczeństwa, która chce w szybki sposób pomnożyć swoje oszczędności. Potencjał na duże wzrosty jest jednak równoważony przez dziesiątki projektów, ktore upadły. Nie dziwi zatem fakt, że kryptowaluty uważane są za jedno z najbardziej ryzykownych aktywów. Jak jednak można na tym rynku inwestować? Czy są jakieś utarte metody i sprawdzone strategie? O tym w poniższym artykule!

Hodl czy trading?

Inwestorzy rynku kryptowalut dzielą się na dwie grupy. Tych aktywnych, którzy spełniają całe dnie przed ekranem komputera. Poszukują oni 24/7 okazji inwestycyjnych. Są też tacy, którzy przeanalizowali rynek. Wyszli oni z założenia, że jest on wschodzącym. Kupili oni najczęściej pakiet kryptowalut a obecnie stanowi on element ich zabezpieczenia finansowego. Która strategia jest lepsza? Przeanalizujmy za i przeciw każdej z nich

Analiza fundamentalna podstawą dla hodlerów

Podobnie jak na rynku tradycyjnym, aktywa dzielą się na trzy grupy. Te z potencjałem do wzrostu, te trzymające względnie stałą wartość oraz te, w które nie warto inwestować. Podobnie sytuacja wygląda na rynku kryptowalutowym. Wystarczy poświęcić raz duży nakład czasu, aby przeanalizować rynek i wyciągnąć wnioski. Po przeprowadzeniu analizy fundamentalnej, hodlerzy wybierają z reguły kilka projektów, pomiędzy którymi dywersyfikują swój kapitał. Co dzieje się dalej? Większość hodlerów zapomina o swojej inwestycji. Jedyne co pamiętają, to dane dostępowe do portfeli

trading-desk-bid-ask-oferty

Trading – sposób na życie

Trading polega w najprostszym opisie na próbie sprzedaży drożej niż dokonało się zakupu. Wymaga on dobrej znajomości rynku, intuicji oraz zdolności do dostrzegania tendencji rynkowych. W przypadku rynku tak młodego, jak rynek kryptowalut trading jest jeszcze bardziej ryzykowny, niż to ma miejsce na rynku tradycyjnym. W świecie bitcoina nie istnieją pewniki. Rynek ten nie posiada dużej kapitalizacji. Dlatego też może on być dowolnie kształtowany przez osoby posiadające duży kapitał. Jako trader musisz zaakceptować te zasady. W przeciwnym wypadku istnieje duża szansa, że stracisz większość swoich środków.

Arbitraż, sposób na bezpieczne pomnażanie środków?

Bitcoin oraz wiele kryptowalut to aktywa wielorynkowe. Oznacza to, że w odróżnieniu od większości akcji, są notowane na dziesiątkach rynków w setkach par. Umożliwia to sprytniejszym inwestorom wykorzystywanie naturalnej różnicy kursów pomiędzy rynkami. Taka strategia bardzo często gwarantuje stabilny przychód bez ponoszenia znacznego ryzyka. Niestety, dla zmaksymalizowania poziomu dochodów, ta strategia wymaga sporych nakładów finansowych. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy środki rozdzielone są ciągle w stosunku 50:50 pomiędzy platformami, a różnica jest wyrównywana możliwie często.

Spekulacja – warto czy nie?

Na rynku kryptowalut co jakiś czas zdarzają się prawdziwe “okazje inwestycyjne”. Za większością z nich nie idzie nic, poza euforią inwestorów wywołaną działaniami marketingowymi. Wiele z tych projektów umożliwia szybkie zwielokrotnienie posiadanego kapitału. Należy tutaj jednak pamiętać, że na każdej bańce spekulacyjnej traci zdecydowana większość społeczności. Tylko nieliczni mają szansę wyjść z inwestycji z zyskiem. Z reguły są to osoby o bardzo silnych nerwach. Cechuje je również umiejętność określenia z góry horyzontu inwestycyjnego oraz trzymania się tych założeń. Należy pamiętać, że 300% zysku jest co prawda gorsze niż 500%, ale lepsze niż strata 80% zaangażowanego kapitału. Niestety, większość osób, które chcą się dorobić charakteryzuje zachłanność, która na rynku kryptowalut nigdy nie popłaca.

Która droga jest lepsza?

Dróg na pomnażanie kapitału na rynku kryptowalut jest wiele. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzisz do inwestycji. Jeśli wierzysz, że bitcoin w przyszłości będzie znaczącym aktywem, bardziej kieruj się w stronę hodlowania. Jeśli myślisz, że bitcoin za chwilę wyjdzie z mainstreamu, a dodatkowo posiadasz dużo czasu zajmij się tradingiem. Ciekawa wydaje się też strategia łączona, w której hodlujesz tylko pewne kryptowaluty, a tradujesz na tych, na których w danej chwili jest duży popyt. Inwestuj jak uważasz. Pamiętaj jednak, że inwestowanie w kryptowaluty wiąze się z ryzykiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *