Portfele kryptowalutowe – od czego zacząć?

Z hasłem bitcoin zawsze łączy się hasło portfel kryptowalutowy. Portfel umożliwia przechowywanie, przyjmowanie oraz wysyłanie kryptowalut. W pewnych sytuacjach umożliwiają również inne działania. O tym wszystkim w poniższym artykule!

Czym jest portfel bitcoin?

Portfel kryptowalutowy jest programem komputerowym, który umożliwia kontakt z siecią blockchain. Celem tego kontaktu jest odczytywanie z niej wiadomości, przesyłanie ich oraz odbiór. W przypadku kryptowalut w tym bitcoin informacją tą są środki w postaci kryptowaluty. Dostęp do konkretnego adresu w obrębie sieci następuje po walidacji za pomocą klucza prywatnego. Jest on “hasłem” do konkretnej lokalizacji w obrębie sieci, w miejscu której zapisane są bitcoiny lub inne kryptoaktywa.

Jakie portfele wyróżniamy?

Klasyfikować portfele można na wiele sposobów. Z punktu widzenia Użytkownika wyróżnić można trzy podstawowe typy portfeli:

  • online,
  • software’owe,
  • fizyczne

Czym charakteryzuje się portfel online?

Portfel online, oferowany m.in. przez wszystkie platformy wymiany jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Umożliwia szybki dostęp do środków z poziomu każdego urządzenia z dostępem do sieci internet. Problemem, który wielokrotnie występował w historii jest utrata dostępu do środków poprzez wyłączenie strony internetowej giełdy, kantoru lub portfela. Wówczas środki są praktycznie niemożliwe do odzyskania.

Czym charakteryzuje się portfel softwareowy?

Portfel w postaci oprogramowania daje dużo większe poczucie bezpieczeństwa. Wynika ono z posiadania pełnej kontroli nad kluczem prywatnym. Niestety, dużą wadą tego rozwiazania jest fakt, że w przypadku utraty urządzenia tracimy dostęp do środków. Można temu zapobiec tworząc ziarno odzyskiwania czyli seed. Umożliwa on późniejszy dostęp do środków z innego urządzenia. Jedną z istotnych wad jest też możliwość przechwycenia klucza prywatnego np. przez wirusa komputerowego lub jego podgląd przez osobę trzecią.

Czym charakteryzuje się portfel fizyczny?

Portfel fizyczny w przypadku właściwej konfiguracji gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa Twoich środków. Wynika to z faktu, że twój klucz prywatny jest zapisany na zewnętrznym urządzeniu, do którego tylko ty masz dostęp. Ewentualna utrata portfela fizycznego nie musi oznaczać utraty środków. Można się przed tym zabezpieczyć tworząc tzw. seed. Umożliwi ci on odzyskanie dostępu do środków w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub zagubienia twojego portfela fizycznego.

Czy istnieje portfel idealny?

Jak widać po powyższym opisie, nie istnieje coś takiego jak portfel idealny. Zawsze należy znaleźć złoty środek pomiędzy użytecznością a bezpieczeństwem. Pamiętaj, że im większe środki przechowujesz, tym większy nacisk powinieneś kłaść na bezpieczeństwo a nie wygodę. 

Jaki portfel bitcoin wybrać?

Wybór portfela to zdecydowanie jedna z ważniejszych decyzji którą podejmiesz w kryptowalutowym życiu. Będzie Ci on towarzyszył na Twojej drodze inwestora. To na co powinieneś zwrócić uwagę to bezwzględna kontrola nad kluczem prywatnym, a tym samym nad środkami w portfelu. Tylko to gwarantuje Ci bezpieczeństwo finansowe. 

Co można robić za pomocą portfela?

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą. Wraz z rozwojem technologii blockchain pojawiają się coraz nowsze sposoby jej wykorzystania. Najpopularniejszym jak do tej pory jest możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i smart kontraktów. Jedne platformy takie jak Ethereum wymagają zdolności programistycznych. Są jednak takie jak Waves, które umożliwiają każdej osobie stworzenie jej własnego tokenu, którym może się podzielić ze znajomymi, rodziną lub sprzedać organizując ICO. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *