bitcoin-logo

Bitcoin – co to jest?

Bitcoin służy nam od ponad 12 lat. Czym jednak jest? na czym oparty jest jego fenomen? O bitcoinie powstały tysiące publikacji. Żadna z nich nie tłumaczy jednak czym on jest w prosty sposób. W tym artykule postaram się przedstawić podstawowe założenia bitcoina porównując go do tradycyjnego systemu finansowego.

Jak działa tradycyjny system finansowy?

W tradycyjnym systemie bankowym, aby przesłać środki do drugiego Użytkownika wymagane jest pośrednictwo strony trzeciej. W przypadku polskiego systemu finansowego rolę tę pełni najczęściej Krajowa Izba Rozrachunkowa. Angażowanie strony trzeciej sprawia, że cały proces znacznie się wydłuża. Ponadto, istnieje ryzyko zablokowania przepływu środków. Co więcej, nie wszystkie banki oferują rozliczenia 24/7. Problem jest jeszcze większy, gdy próbujemy przesłać pieniądze na zagraniczny rachunek. Wiąże się to z dużymi opłatami i długim czasem procesowania przelewu. 

Jak działa bitcoin?

Bitcoin jest kryptowalutą. Oznacza to, że do jego działania wykorzystane są osiągnięcia kryptografii. Bitcoin jak do tej pory jest niezłamanym systemem informatycznym. Służy on do przesyłania wartości pomiędzy Użytkownikami bez kontroli strony trzeciej. Możliwość przesyłania środków bezpośrednio do odbiorcy minimalizuje koszty, czas oraz sprawia, że transakcja prawidłowo zlecona zawsze dojdzie do skutku. 

bitcoin-symbol-wolności-niezależna-kryptowaluta

Na czym polega decentralizacja bitcoina?

W tradycyjnym systemie finansowym wszystkie dane zapisywane są w centralnym rejestrze. Rodzi to ryzyko manipulowania danymi oraz ich utraty. W przypadku bitcoina wszystkie dane transakcyjne zapisane są w zdecentralizowanej sieci blockchain. Tworzą ją setki tysięcy komputerów, z których każdy posiada tę samą, identyczną kopię wszystkich danych. Oznacza to, że praktycznie niemożliwym jest ingerencja w dane lub ich skasowanie. 

Czym jest blockchain?

Blockchain jest sposobem zapisu danych. Wszystkie dane w blockchain zapisane są szeregowo w blokach. Informacje w każdym bloku wynikają bezpośrednio z poprzedniego. Wszystko rozpoczęło się od pierwszego bloku tzw. Genesis, a każdy kolejny blok informuje o zmianach poczynionych w sieci. Zmianami tymi w przypadku bitcoina są transakcje realizowane pomiędzy Użytkownikami sieci.

Dlaczego bitcoinów jest ograniczona ilość?

Bitcoin powstał jako protest przeciwko polityce rządów i banków. Polityka ta ma na celu ciągły dodruk pieniądza co powoduje spadek jego siły nabywczej a tym samym wzrost cen. Spadek siły nabywczej zwany jest także inflacją. W momencie, kiedy pieniędzy w obiegu jest zbyt dużo dochodzi do ząłamania zaufania do pieniądza, a jego wartość dąży do zera. Doskonałym tego przykładem jest złotówka na początku lat 90-tych, lub obecna sytuacja w Wenezueli. Bitcoin posiada z góry określoną podaż. Oznacza to, że nigdy nie będzie go więcej niż 21 milionów sztuk w obiegu. Obecnie wydobyto już ponad 85% wszystkich dostępnych bitcoinów. Oznacza to, że przy ciągle rosnącym popycie i ograniczonej podaży musi wzrastać jego kurs. Upraszczając, można powiedzieć, że bitcoin posiada bardzo małą inflację, która z dnia na dzień zmierza ku zeru. Ostatni Satoshi – najmniejsza część bitcoina zostanie wydobyta w 2140 roku.

Bitcoin – podsumowanie

Podsumowując, bitcoin jest alternatywnym systemem rozliczeniowym. Stoi on w opozycji względem systemu bankowego. Bitcoin posiada pewne wady, jednak ilość przedstawionych wyżej zalet przemawia na jego korzyść.  Najistotniejsze jest to, aby bitcoin gromadził coraz większą społeczność. Tylko w taki sposób będzie w stanie być alternatywą dla tradycyjnego porządku finansowego. Równie ważnym zagadnieniem w świecie kryptowalut, jest bezpieczne przechowywanie środków – dlatego dowiedz się koniecznie, jaki portfel bitcoin jest najbezpieczniejszy i śpij bez obawy o swoje cyfrowe aktywa!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *