Słownik rynku bitcoina – market cap i inne pojęcia

Społeczność bitcoina jak i cały rynek kryptowalut posiadają pewne pojęcia, które mogą wydawać się niezrozumiałe. Jak każda grupa ludzi, inwestorzy rynku kryptowalut posiadają dość hermetyczny slang. Po lekturze poniższego artykułu, język rynku bitcoina nie będzie dla Ciebie już żadną tajemnicą!

Market Cap  i volume

Aby lepiej zrozumieć zachowanie kursu bitcoina należy poznać dwa podstawowe pojęcia. Market Cap jest skrótem od angielskiej kapitalizacji rynku. Im jest on wyższy, tym większe zaangażowanie kapitałowe społeczności w daną kryptowalutę. Z reguły ze wzrostem Market Capu idzie też w parze stopniowy wzrost Volume, czyli wartości wszystkich transakcji wymiany na danym rynku zwany także obrotem. Z racji na fakt, że bitcoin nigdy “nie śpi” volumen określany jest najczęściej jako obrót z ostatnich 24 godzin. Co istotne, obrót może być traktowany zbiorczo tj. dla wszystkich rynków, oraz pojedyńczo dla każdej platformy wymiany.

Washing – czyli manipulowanie rynkiem 

Na niektórych giełdach bitcoin można zauważyć pewne zjawisko. Jest ono charakterystyczne jedynie dla rynku kryptowalut. Mowa tu o washingu. Jest on sztucznym zawyżaniem wolumenu tj. obrotu giełdy. Twórcy niektórych giełd, chcąc podnieść prestiż swojej platformy, celowo wprowadzają w błąd swoich Klientów pokazując zawyżony, względem rzeczywistego obrót rynkowy. Zjawisko to jest prawdziwą plagą rynku kryptowalut. Na rynku tradycyjnym, washing jest przestępstwem. W przypadku rynku bitcoina, który nie jest regulowany, zjawisko washingu jest powszechne. Tracą na nim jednak klienci giełd, którzy realizując prawdziwe transakcje płacą zawyżoną, względem konkurencji stawkę kursową.

bitcoin-washing-mnożenie-obrotu

Circulating supply oraz total supply max supply – czyli dane kryptowaluty

Czas na omówienie kolejnych istotnych pojęć. Większość kryptowalut posiada z góry określoną podaż maksymalną. Jest to inaczej Max supply. Oznacza to, że niemożliwym jest dodruk kolejnych, takich samych monet cyfrowych. Kryptowaluty posiadają jednak różny model dystrybucji. Jedne, tak jak bitcoin można kopać, inne są wydobyte z góry, a ich Total Supply jest stałe i równe Max Supply. Istnieją też waluty, takie jak np XRP Ripple, które posiadają rozbieżność między Total supply a Circulating Supply. Wynika ona z faktu posiadania sporej części już wydobytych XRP przez instytucję trzecią, która jest gwarantem bezpieczeństwa. Środki te są odblokowywane stopniowo, wraz z postępem rozwoju projektu.

Halving – z reguły zapowiedź zmian

Wiele kryptowalut poszło śladami bitcoina wprowadzając halving. Halving jest odwrotnością tego, co robią banki i rządy państw. Jego celem jest zmniejszenie podaży danej kryptowaluty. W przypadku bitcoina halving następuje co cztery lata. Pierwszy miał miejsce w 2012 roku, a ilość wydobywanych bitcoinów spadła wówczas o 50% z pięćdziesięciu, na zaledwie 25 bitcoinów na blok. Obecnie, po halvingu w kwietniu tego roku nagroda za wydobycie bitcoina wynosi zaledwie 6.25BTC na blok. Podaż bitcoina z każdym kolejnym halvingiem będzie dążyć do zera. Ostatnia część bitcoina tj. jeden satoshi zostanie wydobyta w 2140 roku. Wówczas bitcoin osiągnie swój max supply.

ATH czyli poziomy rekordowe

Raz na 4 lata, w okolicy halvingu wszyscy, łącznie z mainstreamowymi mediami zastanawiają się kiedy nadejdzie kolejne ATH. ATH jest niczym innym jak All Time High czyli najwyższym, odnotowanym do danej pory, historycznym kursem bitcoina. Jak pokazała przeszłość, ATH na bitcoinie ma miejsce po halvingach. Wynika to bezpośrednio ze wzrostu zainteresowania, a tym samym popytu, na aktywo o obniżonej podaży. Dotychczasowe ATH miało miejsce w 2017 roku, dokładnie 17 grudnia. Uśredniony kurs bitcoina na wszystkich rynkach osiągnął wówczas astronomiczny pułap 20.089 dolarów za sztukę. Bitcoin jako inwestycja dał wówczas w ciągu roku blisko 2000% zysku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *