Bitcoin – analiza kursu rok do roku

Historię bitcoin można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to etap, o którym krążą jedynie anegdoty oraz opowieści bazowane głównie na forum BitcoinTalk. Drugi, to etap istniejących do dnia dzisiejszego giełd kryptowalut, który umożliwia analizę kursów bitcoina. Zaczął on się w 2013 roku.

Co można kupić za 10 tysięcy bitcoinów?

Dzisiaj 10.000 bitcoinów warte jest ponad 100 milionów dolarów. 22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz wycenił je na 2 duże pizze. Była to pierwsza transakcja w obrębie sieci bitcoin, o której wiemy.  Co roku obchodzi się tę rocznicę, a hasło bitcoin pizza weszło do folkloru bitcoinowego.

bitcoin-pizza-za-10-tysiecy-bitcoinow

Co działo się od 2008 roku?

Poza Bitcoin Pizza i podobnymi historiami będącymi dzisiaj anegdotami mało jest informacji na temat kursu bitcoina z przed roku 2013. Powodów tej sytuacji jest kilka. Najważniejszym z nich jest fakt, że do dnia dzisiejszego nie istnieje żadna giełda kryptowalut, która w tamtym czasie istniała. Nie ma zatem żadnych informacji, które pozwalałyby na analizę transakcji, które wyznaczały ówczesny kurs. Drugim, bardziej prozaicznym powodem jest małe zainteresowanie rynkiem w tamtych czasach. Środowisko bitcoin było hermetyczne. Daleko mu było do dzisiejszego mainstreamu. Nie było zatem potrzeby agregowania informacji dotyczących kursu. Sytuacja uległa zmianie w roku 2013, w którym pojawiły się giełdy, które istnieją z nami po dziś dzień.

Krótka historia bitcoina od roku 2013. 

Największe narzędzie do analizy kryptowalut jakim jest Coin Market Cap umożliwia analizę kursu bitcoina od dnia 27 kwietnia 2013. Co działo się z bitcoinem przez te 7 lat?

W 2013 roku bitcoin mieliśmy okazję pierwszy raz obserwować skutki Halvingu. Spadek ilości wydobycia z 50 do 25 bitcoinów na blok spowodował pierwszą bańkę spekulacyjną. Bitcoin wzrósł na wartości od około 65 dolarów by zatrzymać się na  kwocie 1150 USD. Był to pierwszy moment, w którym bitcoin trafił do mainstreamu, a media zaczęły o nim mówić głośniej.

kurs-bitcoin-wzrost-na-wykresie

W roku 2014 kurs po korekcie wzrostów z roku 2013 bitcoin piął się  ponownie w górę z 400 dolarów do 950 dolarów za sztukę. Po delikatnym odreagowaniu, bitcoin w roku 2015 spadł na wartości aż do 160 dolarów. Pomijając chwilowe wahania, wartość bitcoina przez większość czasu utrzymywała się w granicach 500 dolarów. W drugiej połowie 2016 roku nastąpił znaczący wzrost z poziomu 350 dolarów do 1000 dolarów za sztukę. W tym roku miejsce miał również drugi halving bitcoina.

W roku 2017 wszyscy spodziewali się powtórki z roku 2013. Wystarczyło jedynie wejść w rynek w styczniu i wyjść pod koniec grudnia, aby zanotować blisko 2000% zysku. Cena bitcoina osiągnęła dotychczasowe ATH notując  17 grudnia uśredniony kurs 20.089 dolarów. W roku 2018 nie doczekaliśmy się dalszych wzrostów. Rynek odnotował korektę o ponad 80% a kurs bitcoina rzadko kiedy przekraczał 3200 dolarów. W roku 2019 mieliśmy przedsmak tego, co może wydarzyć się po tegorocznym halvingu. Kurs bitcoina w ciągu kilku miesiecy urósł o blisko 300 procent notując szczyt roczny w okolicach 11200 dolarów za bitcoina. 

Co przyniesie przyszłość?

W kwietniu 2020 roku bitcoin osiągnął kolejny etap. Trzeci halving obniżył jego podaż o kolejną połowę. Obecnie wynosi ona zaledwie 6,25 bitcoina na blok, co oznacza, że jest ona marginalna. Spadek podaży może zwiastować wzrost kursu. Czy tak się stanie? Do tego konieczny jest wzrost popytu, czyli zainteresowania kupujących. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *