określona-podaż-bitcoin-zapobiega-inflacji

Wszystko, co musisz wiedzieć o Bitcoin

Artykułów na temat bitcoina powstały już setki. Nikt jednak nie pokusił się o wyciągnięcie z nich esencji. Dlatego dziś, przedstawimy Wam pięć informacji, na temat bitcoina, które powinniście znać!

1. Bitcoin jest zdecentralizowany

Bitcoin jest bazą danych. Chociaż takie stwierdzenie może szokować, w rzeczywistości jest prawdą. Bitcoin jest zdecentralizowaną bazą danych, w której zapisane są wszystkie dotychczasowe transakcje. Transakcje grupowane są w bloki, a każdy następny wynika bezpośrednio z poprzedzającego. Stąd właśnie wynika nazwa blockchain, czyli łańcuch bloków. Decentralizacja w prosty sposób praktycznie uniemożliwia usunięcie sieci bitcoin. Obecnie tworzą ją miliony komputerów, z których każdy posiada identyczną kopię całej historii transakcji.

2. Bitcoin jest bezpieczny

Jak do tej pory nie udało się złamać zabezpieczeń bitcoina. Stoi za nim kunszt kryptografii uniemożliwiający przy obecnym stanie wiedzy i mocy obliczeniowej wszystkich komputerów manipulowanie łańcuchem bloków. Wszystkie dotyczchasowe włamania nie dotyczyły samego bitcoina. Wynikały one z błędów w konfiguracji portfeli, braku elementarnej wiedzy lub naiwności użytkowników sieci.

3. Bitcoin ma określoną podaż

W odróżnieniu od pozostałych aktywów, podaż bitcoina da się z góry określić. Jest ona pewnikiem. Każdego dnia wydobywane są nowe bitcoiny. trafiają one do tzw. circulating supply. Maksymalna podaż bitcoina jest określona na 21 milionów sztuk. Wykopanie ostatniego Satoshi nastąpi prawdopodobnie w roku 2140. Dzięki kontrolowanej podaży oraz fakcie, że wydobyto już ponad 80% wszystkich bitcoinów, wahania tego aktywa stają się coraz mniejsze. Jego cena w przyszłości może wzrastać. Na wzrost ceny ma wpływ podaż oraz popyt. Jeśli popyt będzie nadal wzrastał, a podaż nowych bitcoinów będzie dążyć do zera to można spodziewać się wzrostów kursu.

określona-podaż-bitcoin-zapobiega-inflacji

4. Kurs bitcoin jest zmienny

W przypadku większości aktywów takich jak akcje, bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, aby aktywo było notowane na więcej niż jednym rynku. Bitcoin znajduje się na setkach giełd, w których użytkownicy arbitralnie ustalają jego wartość. Wartość bitcoina jest różna w zależności od rynku, a wpływ na nią mają bardzo często lokalne wydarzenia polityczne i gospodarcze.  Co istotne, bitcoin nie posiada organu nadrzędnego, który mógłby manipulować jego kursem lub go ustalać. 

5. Bitcoin nie posiada standardowej inflacji

Przez większość polityków inflacja jest uważana za zjawizko pozytywne. Niestety, jest to kłamstwo. Inflacja jest podatkiem, nakładanym przez państwa na obywateli. Wynika ona z ciągłego dodruku pieniądza. W przypadku bitcoina “dodruk” jest w stu procentach kontrolowany, a maksymalna jego podaż jest określona. Oznacza to, że przy utrzymującym się zainteresowaniu społeczności może wzrastać jego kurs. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *